Достапни линкови

logo-print

Узбекистан го суспендираше членството во безбедносна организација


претставници на земјите членки на Колективната организација за безбедност

претставници на земјите членки на Колективната организација за безбедност

Узбекистан го суспендираше членството во Колективната организација за безбедност на чело со Русија. Портпарол на организацијата потврди дека властите од земјата испратиле писмено известување за одлуката. Таџикистанскиот сервис на Радио Слободна Европа јавува дека официјален Ташкет ја информирал Организацијата за донесената одлука пред четири дена. Земјата претходно во 1999 година го суспендираше членството но се врати во групацијата во 2006 година.
XS
SM
MD
LG