Достапни линкови

logo-print

Подржан клучниот дел од здравствениот план на Обама


Врховниот суд во Соединетите американски држави ја подржа централната компонента на планот на претседателот Барак Обама за реформи во здравствениот систем. Со одредбата се предвидува сите жители на САД да имаат здравствено осигурување или да платат казна по 2014 година. Судот ги одби обвинувањата дека планот на шефот на државата за реформа на системот е противуставна.
XS
SM
MD
LG