Достапни линкови

logo-print

Осуда од ОН за егзекуциите во Иран


Тројца специјални известувачи за Иран на Обединетите нации ги осудија неодамнешните егзекуции на ахвазиското малцинство во исламската република. Обвинетите не добиле фер судење по што добиле смртни казни и биле обесени кон почетокот на месецов. Четворицата биле уапсени за време на протест во провинцијата Хузестан и биле прогласени за „непријатели на Бога“.
XS
SM
MD
LG