Достапни линкови

logo-print

Најавено доверување на мандатот на Ивица Дачиќ


Ивица Дачиќ

Ивица Дачиќ

Претседателот на Србија Томислав Николиќ денеска во 11 часот ќе му го довери мандатот за составување нова српска влада на претседателот на Социјалистичката партија Ивица Дачиќ, јави синоќа белградската телевизија Б92.
Николиќ претходно вчера изјави дека очекува оти лидерот на социјалистите денеска ќе му го побара мандатот за формирање влада.
По изборите од 6 мај партиите во Србија се во постојани преговори за состав на влада, а клучно е дали Дачиќ ќе коалицира со досегашниот партнер, Демократската партија на Борис Тадиќ, или со Напредната партија на сегашниот претседател Томислав Николиќ.
XS
SM
MD
LG