Достапни линкови

logo-print

БиХ го почна дијалогот на високо ниво со ЕУ


БиХ вчера во Брисел го отвори дијалогот на високо ниво за процесот на пристапување кон ЕУ. Еврокомесарот за проширување Штефан Филе, на чија покана почна дијалогот, изјави дека БиХ има јасна европска перспектива и го поздрави неодамнешното усвојување на неколку закони, што според него претставува вистински пат во напредувањето на БиХ кон европските интеграции. Тој ја нагласи важноста од нивно успешно спроведување во иднина.
Филе им ја врачи на босанско-херцеговските челници Мапата на патот, што би можело да им овозможи на властите во Сараево до крајот на годинава да поднесат барање за членство во ЕУ.
XS
SM
MD
LG