Достапни линкови

logo-print

Врховниот суд на САД за здравствените реформи на Обама


Врховниот суд на САД денеска треба да донесе одлука дали реформите во здравството предложени од претседателот Барак Обама се во спротивност со Уставот. Пресудата може да има широки политички и економски импликации за претседателот, кој во 2010 ги предложи реформите како централен дел на неговата агенда.
Републиканците велат дека реформите се неуставни и ветија оти ќе укинат она што е останато од нив, доколку судот не го стори тоа.
XS
SM
MD
LG