Достапни линкови

logo-print

Меркел се изјасни против еврообврзниците за спас од задолженост


Германската канцеларка Ангела Меркел го одби последниот предлог за кумилирање на долговите со цел решавање на должничките кризи низ Еврозоната. Пред самитот на Европската унија неделава канцеларката се соочува со зголемен притисок да го намали противењето за употребата на еврообврзници преку кој кумулативниот долг во монетарниот пакт ќе биде еднакво распределен меѓу 17-те членки. Тоа според Меркел е економски погрешно и контрапродуктивно. „Нема да има такви еврообврзници додека сум жива“ изјави Меркел.
XS
SM
MD
LG