Достапни линкови

logo-print

ОБСЕ бара повлекување на првенството во хокеј од Белорусија


Повеќе од 60 членови на парламентарното собрание на ОБСЕ од 21 земја ја подржаа резолуцијата за повлекување на меѓународното првенство во хокеј на мраз од Белорусија во 2014 година. Со резолуцијата се бара од Белорусија да престане со притисоците врз активистите за човекови права, да ги суспендира казните за домашен притвор и да дозволи проверка на обвинувањата за тортура во затворите.
XS
SM
MD
LG