Достапни линкови

logo-print

Судот во Египет контра декрет на воената власт


Судот во Египет пресуди против декретот на воената власт со кој им се даваше дозвола на припадниците на воената полиција да апсат цивили. Декретот стапи на сила пред претседателските избори во земјата на 16 и 17 овој месец. Ваквиот потег на воената власт предизвика остри реакции во јавноста, како и стравувања дека владеачкото тело сака да го врати на сила Законот за итни случаи кој престана да важи во мај.
XS
SM
MD
LG