Достапни линкови

logo-print

Поранешни српски војници осудени за воени злосторства


Српскиот суд за воени злосторства осуди 14 поранешни српски војници за воени злосторства. На обвинетите им се одредени затворски казни во времетраење од седум до дваесет години поради убиствата на 70 Хрвати за време на конфликтот во 1991 година. Според судот, 48 селани биле убиени во куќа додека 22 загинале откако биле присилени да се движат низ минско поле.
XS
SM
MD
LG