Достапни линкови

logo-print

Одложено сослушувањето на Тимошенко


Судот во Киев го одложи разгледувањето на жалбата за седумгодишната затворска казна на екс-перемиерот Јулија Тимошенко за 12 јули. Судијата го одобри барањето на обвинителството за медицински преглед на затвореничката со цел да се утврди дали Тимошенко е во состојба да го следи сослушувањето. Екс-премиерот не се појави на вчерашното судење поради здравствени проблеми. Одлуката на судот значи дека сослушувањето на опозиционерката ќе се случи по завршувањето на европското првенство во фудбал „Еуро 2012“ кое се одвива во Украина и Полска.
XS
SM
MD
LG