Достапни линкови

logo-print

Кипар ќе бара финансиска помош од еврозоната


Кипарската влада соопшти дека донела одлука да побара финансиска помош од партнерите во еврозоната со цел да го спаси банкарскиот систем, кој е изложен на грачката економија. Кипар е петтата држава која бара помош од еврозоната. Барањето е поради загриженоста дека на Самитот на ЕУ, кој ќе се одржи оваа недела нема да биде постигнат договор за закрепување на еврото.
XS
SM
MD
LG