Достапни линкови

logo-print

Продлабочување на политичката криза во Кувајт


од протестите кои настанаа по информациите за пратеници кои примале поткуп

од протестите кои настанаа по информациите за пратеници кои примале поткуп

Парламентот во Кувајт ја достави одлуката за саморастпуштање до владетелот на заливската држава денеска, со што се продлабочи политичката криза во земјата, која е сојузник на Соединетите американски држави. Потегот следи откако судот во Кувајт ги поништи резултатите од последните парламентарни избори во земјата. Со одлуката на уставниот суд се наложи потребата за распуштање на парламентот кој беше формиран после изборите во фебруари. Во изминативе неколку години неколку владини состави беа распуштени во Кувајт, што ја има доведено земјата во политички ќор-сокак.
XS
SM
MD
LG