Достапни линкови

logo-print

ЕУ со нови санкции против сирискиот режим


Европската Унија постави нови санкции кон режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад поради 15 месечните пресметки со опозицијата.
Оваа мерка донесена на состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ во Луксембург доаѓа по уривањето на турскиот борбен авион од страна на Сирија. Оваа средба на министрите на ЕУ и претходи на состанокот на амбасадорите на НАТО кои по барање на Турција утре ќе разговараат за уривањето на турскиот воен авион од страна на Сирија.
XS
SM
MD
LG