Достапни линкови

logo-print

Турција ќе се консултира со НАТО за Сирија


Северноатлантскиот совет ќе одржи состанок во вторник посветен на консултациите кои ги побара Турција во врска со соборувањето на нејзиниот авион ловец Ф-4 од страна на Сирија во петокот, изјави во Брисел портпаролот на НАТО Оана Лунџеску. „Турција побара консултации по силата на членот 4 од Вашингтонскиот договор. Согласно членот 4, секоја сојузничка земја може да побара консултации доколку смета дека е загрозен нејзиниот територијален интегритет, политичката независност или нејзината безбедност“ рече Лунџеску.
XS
SM
MD
LG