Достапни линкови

logo-print

Египет ги чека резултатите од претседателските избори


Народ се собира во центарот на Каиро пред официјалното соопштување на резултатите од претседателските избори во Египет денеска. Кандидатот на Мусмиманското братство Мухамад Морси и екс-премиерот Ахмед Шафик прогласија победа на изборите. Во главниот град се превземаат вонредни безбедносни мерки во очекување на немири. Илјадници подржувачи на двајцата кандидати се насобрани во исчекување на официјалните резултати, кои се соопштуваат по распуштањето на патламентот.
XS
SM
MD
LG