Достапни линкови

logo-print

Турција демантира дека ги вооружува сиријските бунтовници


Турските власти ги демантираат наводите во вчерашното издание на „Њујорк Тајмс“ дека земјата доставува оружје за сиријските бунтовници. „Турција не доставува оружје на ниту една соседна држава, вклучително и Сирија“ изјави портпаролот на турското Министерство за надворешни работи, Селчук Јунал. „Њујорк тајмс“, повикувајќи се на американски претставници и агенти од арапските разузнавачки агенции, вчера објави дека агенти на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) тајно дејствуваат во Јужна Турција и им помагаат на сојузниците да одлучат кои сириjски бунтовници да добијат оружје во борбата против режимот на претседателот Башар ал Асад.
XS
SM
MD
LG