Достапни линкови

logo-print

Протести во Египет против воената власт


Илјадници жители на Египет се собраа на протести против одлуката на воената власт да си го продолжи владеачкиот мандат. Демонстрантите се собираат на плоштадот Тахрир во Каиро, додека се уште се чекаат резултатите од претседателските избори во земјата. Двајцата кандидати од последниот круг гласање прогласија победа. Воениот совет во земјата минатата недела ги превзема функциите на законодавна и извршна власт во Египет откако го распушти парламентот.
XS
SM
MD
LG