Достапни линкови

logo-print

Одбраната бара Бреjвик да биде прогласен за ментално здрав


Андерс Бреjвик да биде прогласен за ментално здрав за да превземе одговорност за неговите постапки, бара одбраната на масовниот убиец, кој ги призна убиствата на 77 лица минатата година. Обвинителите бараат екстремистот да биде прогласен за луд. Адвокатите на самодекларираниот антимуслимански милитант, од друга страна, сметаат дека постапките на Бреjвик биле мотивирани од екстремистички предубедувања а не од агресивни нагони, поради што бараат обвинетиот да не биде испратен во ментална институција.Се очекува Бреjвик денеска да се обрати пред судот, на последниот ден од судскиот процес.
XS
SM
MD
LG