Достапни линкови

logo-print

Најмалку 20 загинати во напад на хотел во Кабул


Најмалку 20 лица загинаа во речиси 12 часовниот напад на талибанските милитанти во хотел во Кабул. Претставници на полицијата изјавија дека 15 од загинатите се цивили. Сите четворица напаѓачи биле убиени. Милитантите, вооружени со автоматско оружје и ракетни гранати, влегле во хотелот крај езерото Карга при што задржале и заложници, од кој поголемиот дел биле ослободени по престрелката со полицијата. Талибанците соопштија дека нападот го извеле бидејќи богатите Aвганистанци и странски државјани таму организирале луди забави.
XS
SM
MD
LG