Достапни линкови

logo-print

Расправа за одземање на лиценца за киргистански рудник


русникот Кутмор

русникот Кутмор

Киргистанскиот парламент дискутира за можно одземање на лиценцата на рудник за злато во земјата, по обвинувањата против странскиот сопственик за загадување на животната средина. Пратениците кои ја подржуваат иницијативата велат дека компанијата „Кутмор оперејтинг“ работи неефикасно. Комисиската расправа следи по обелоденување на серија наводни прекршоци кои ги извршила канадската фирма.
XS
SM
MD
LG