Достапни линкови

logo-print

Загриженост за состојбата на водечките светски банки


На светските пазари денеска владее голема загриженост откако американската агенција Мудис им го намали рејтингот на водечките банки во светот поради нивната изложеност на силно колебање на вредноста на берзите. Агенцијата им го намали рејтингот на Бенк оф Америка, Џи Пи Морган, Чејс, Голдман и Сакс, Берклис, Дојче Банк и ХСБЦ. Овие банки се главни играчи на светскиот пазар на акции и обврзници. Намалувањето на рејтингот обично значи дека банките ќе мора повеќе да платат за нивниот долг.
XS
SM
MD
LG