Достапни линкови

logo-print

Завршува судењето на масовниот убиец Брејвик


 Андерс Брејвик

Андерс Брејвик

Денеска во Осло завршува судењето на Андерс Брејвик кој призна дека во јули минатата година убил 77 луѓе. Вчера обвинителите побараа од судот да го прогласи за луд и да го испарти во некоја ментална институција. Од друга страна, адвокатите на Брејвик изразија очекување дека наодот за лудило на нивниот клиент ќе биде отфрлен. Самиот Брејвик вели дека треба да биде ослободен од обвинението со образложение дека тој го бранел норвешкиот народ од муслиманската имиграција. Конечната пресуда се очекува во август.
XS
SM
MD
LG