Достапни линкови

logo-print

Обвинителите бараат Бреивик да биде прогласен за ненормален


Обвинителите побараа од судот во Осло да го прогласи за ненормален Андерс Бреивик, човекот кој ги призна убиствата на 77 луѓе минатата година. Бреивик себе си се опиша како анти-муслимански милитант и вели дека ги извршил двата напади со цел казнување на норвешката влада за подршка на мултикултурализмот. Доколку е прогласен за луд, 33 годишниот Бреивик ќе биде испратен во ментална институција.
XS
SM
MD
LG