Достапни линкови

logo-print

Шведска го засили обезбедувањето на нуклеарките


Шведските власти го зголемија обезбедувањето околу нуклеарните централи во земјата откако беа пронајдени експлозиви во камиот паркиран покрај нуклеарната централа Рингалс. Полицијата соопшти дека се истражуваат сомненија за саботажа. Портпарол на полицијата изјави дека возачот на камионот тврди дека не знаел за експлозивите во камионот. Во возилото не бил пронајден уред за детонирање. Во Шведска има 10 нуклеарни реактори.
XS
SM
MD
LG