Достапни линкови

logo-print

Во Рио де Жанеиро се одржува Конференција за одржлив развој


Лидери од целиот свет учествуваат на тридневната Конференцијата на ОН за одржлив развој, која се одржува во Рио де Жанеиро. Во воведниот говор, генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун ги повика светските лидери да се заложат за одржлив развој, предупредувајќи дека времето на планетата истекува. Тој ги повика официјалните лица да преземат активности за подобрување на животот на луѓето и за заштита на планетата. Аналитичарите сметаат дека, сепак, очекувањата од Конференцијата се мали, односно нема да се донесе никаков договор на кој би се обврзале земјите за заштита на животната средина. Протоколот од Кјото за емисиите на штетни гасови истекува оваа година.
XS
SM
MD
LG