Достапни линкови

logo-print

Црвениот крст ќе евакуира цивили од Хомс


Црвениот крст соопшти дека нивни екипи се подготвени да влезат во сириски град Хомс кој се наоѓа под опсада и да ги евакуираат луѓето кои се заглавени и повредени. Во градот речиси две недели траат непрекинати борбите меѓу бунтовниците и силите лојални на претседателот Башар ал Асад. Меѓународниот комитет на Црвениот крст рече дека двете страни се согласиле на привремено примирје. За време на 15 месечните борби во Сирија, фокусот на насилствата е во Хомс.
XS
SM
MD
LG