Достапни линкови

logo-print

Нова грчка влада до попладнево


Трите грчки политички партии кои го подржуваат исполнувањето на обврските на Грција кон странските кредитори во принцип се согласија за формирање на коалициска влада. Претставници на конзервативната Нова Демократија, партијата која освои мнозинство гласови на парламентарните избори во неделата, разговараат со претставници на ПАСОК и Декократската левица. Од партиите очекуваат дека договорот за формирање на грчка влада ќе биде постигнат во текот на денот, што воедно е и крајниот рок за формирање на владин состав.
XS
SM
MD
LG