Достапни линкови

logo-print

Обама бара поддршка од Џинтао за Сирија


Американскиот претседател Барак Обама изјави дека ќе ја искористи средбата со кинескиот претседател Ху Џинтао да побара помош од Пекинг да се запре насилството во Сирија. Обама се сретна со Ху Џинтао на маргините на Самитот на Г20 во Мексико. Кина е на страната со Русија, односно ги блокираат санкциите на ОН врз владата на претседателот Башар Асад. Кина и Русија, сепак го поддржи планот за набљудувачка мисија во Сирија и договорот за прекин на огнот на специјалниот пратеник на ОН, Кофи Анан.
XS
SM
MD
LG