Достапни линкови

logo-print

Уапсени осомничени за бомбашки напад во Авганистан


Авганистанските власти соопштија дека двајца осомничени напаѓачи биле уапсени во врска со ланското бомбардирање на шиитска џамнија, инцидент во кој загинаа десетици верници во Кабул. Јавниот обвинител изјави дека нападот кој беше извршен во декември, го испланирале „регионални шпионски агенции“ во градот Пешавар а целта била предизвикување насилство. Наводно двајцата осомничени ги признале обвиненијата.
XS
SM
MD
LG