Достапни линкови

logo-print

Четворица осудени за воени злосторства во Србија


Српскиот суд им изрече казни на четворица поранешни полицајци за воени злосторства во текот на војната од 1991-1995 година во Хрватска. Обвинетите се товарат за убиства на шестмина цивили во хрватскиот град Бели Манастир. Тројца добија затворски казни од 18 месеци до 10 години додека четвртиот поранешен полицаец е осуден на 20 години. Обвинителството најави жалба за трите најниски казни.
XS
SM
MD
LG