Достапни линкови

logo-print

Путин најави присуство на џудо натпреварите на ОИ во Лондон


Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин му изјавил на британскиот премиер Дејвид Камерон во Лос Кабос, Мексико, каде што се одржува самитот на Г20, дека би можело да присуствува на некои настани на Летните Олимписки игри во Лондон. Тој посебно би сакал да ги гледа натпреварите во џудо, за што се интересира уште од средното училиште. Последен пат Путин престојувал во Лондон пред девет години. Односите меѓу двете земји се заладени откако во 2006 година во Лондон беше убиен поранешниот припадник на КГБ Александар Литвиненко. Британските власти сметаат дека зад ова убиство стојат руските тајни служби.
XS
SM
MD
LG