Достапни линкови

logo-print

Американско вселенско летало заврши тајна мисија


Од лансирањето на Х37Б

Од лансирањето на Х37Б

Безпилотно американско вселенско летало слета на аеродромот во воената база во Калифорнија во саботата, по комплетирање на тајна мисија. Спејс шатлот марка Х-37Б беше лансиран од Флорида во Март 2011 година. Според надлежните, целта на мисијата била да се тестира леталото но се шират шпекулации дека спејс шатлот носел товар. Најавено е лансирање на идентично летало подоцна годинава. Аналитичарите претпоставуваат дека леталото или доставува материјали до Меѓународната вселенска станица, или уништува сателити во орбитата.
XS
SM
MD
LG