Достапни линкови

logo-print

Шпанија нема да ги спроведе препораките на ММФ


Шпанскиот премиер Мариано Рахој

Шпанскиот премиер Мариано Рахој

Шпанскиот премиер Мариано Рахој изјави дека земјата нема да ги спроведе последните препораки на ММФ, меѓу кои и намалување на платата на државните службеници, бидејќи тие се необврзувачки.
ММФ е една од трите организации од кои Шпанија бараше проценка на состојбата на банкарскиот сектор пред да биде одреден конечниот износ на пакетот за помош од ЕУ за шпанските банки.
XS
SM
MD
LG