Достапни линкови

Кина испрати прва жена астронаут во вселената


Лиу Јанг, прва жена астронаут во Кина

Лиу Јанг, прва жена астронаут во Кина

Кина денеска ја испрати првата жена астронаут во вселената. Астронаутката Лиу Јанг и уште двајца членови на екипажот беа лансирани денеска од космодромот во пустината Гоби и треба нивниот вселенски брод Шензоу 9 да го спојат со вселенскиот модул, кој Кина го лансираше во минатиот септември. Овој лет се смета за клучен во плановите на Кина да изгради вселенска станица до 2020-та година. Двајца од астронаутите ќе останат во модулот за да го тестираат престојот во него, а третиот ќе остане во капсулата Шензоу 9.
XS
SM
MD
LG