Достапни линкови

logo-print

Без завршна декларација од самитот на ПСЈИЕ


Самитот на Процесот за соработка во југоисточна Европа заврши денеска во Белград без усвојување на заедничката декларација. Заменик министерот за надворешни работи на Албанија Сељим Бељортаја, изјавил дека и покрај добрата волја со која допатувал на самитот не може да го поддржи тој текст оти, како што рекол, не е доволно конструктивен. ,,Оваа декларација не можеме да ја прифатиме оти е неопходно во неа да се рефлектира споменувањето на постигнатите договори меѓу Белград и Приштина и целосно спроведување на тие договори“, изјавил Бељортаја.
XS
SM
MD
LG