Достапни линкови

logo-print

Русија не разговара со САД за Сирија по Асад


Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави дека Русија не разговара со Соединетите држави или со некои други земји за политичката трансформација во Сирија во која ќе биде вклучено и заминување од власт на претседателот Башар ал Асад. Тој додаде дека деновиве прочитал оти Москва и Вашингтон дискутирале на оваа тема, што не е точно. Лавров ги повика и властите и опозицијата во Сирија да го спроведат мировниот план на Обединетите нации.
XS
SM
MD
LG