Достапни линкови

logo-print

Русија негира дека продава нови хеликоптери на Сирија


Русија повторно ги негира обвинувањата дека Москва му продала хеликоптери на сирискиот режим кои се користат во нападите врз опозоционите борци. Министерството за внатрешни соопшти дека на Сирија им се продадени такви хеликоптери пред многу години, а дека сега само се вршат поправки на истите. Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека Русија го снабдува со напаѓачки хеликоптери сирискиот режим, а потоа портпаролот Викторија Нуланд прецизира дека хеликоптерите се репарираат во Русија па се вракаат во Сирија. Без разлика дали се нови или репарирани, тие се користат против сириските цивили, изјави Нуланд.
XS
SM
MD
LG