Достапни линкови

logo-print

Светот се подготвува за можен излез на Грција од еврозоната


Властите на водечките светски економии се подготвуваат за можните последици од изборите во Грција што се одржуваат в недела, на кои може да победи радикалната левица, со што се зголемуваат сомнежите за иднината на Грција во еврозоната. Претставници на земјите од Г20 велат дека Централните банки се подготвени да преземат мерки за стабилизирање на финансиските пазари. И властите во Европа имаат план за справување со кризата ако Грците ги испразнат нивните банкарски сметки.
XS
SM
MD
LG