Достапни линкови

logo-print

Косово го доби водичот за визна либерализација


Еврокомесарот на Европската Унија за внатрешни работи Сесилија Малстром во Брисел им го предаде водичот за визна либерализација на претставниците на косовските власти. Документот претставува сеопфатен список на реформи кои Косово мора да ги спроведе а кои се однесуваат на слободата на движење, враќање и реинтеграција, безбедност на документи, управување со границите и миграцијата, борбата против организираниот криминал и корупцијата и на елементарните права. Како што е соопштено од Европската комисија, исходот на дијалогот за визите ќе зависи од напредокот на Косовската влада и исполнувањето на овие услови.
XS
SM
MD
LG