Достапни линкови

logo-print

ОПЕК ќе разговара за намалување на производството на нафта


Лого на ОПЕК

Лого на ОПЕК

Министрите од земјите членки на ОПЕК денеска во Виена ќе дискутираат за тоа дали да го намалат производството на нафта. Цените на нафтата падна, и сега се движат под 100 долари за барел, откако во март достигнаа 130 долари. Аналитичарите велат дека падот на цената делумно се должи на екстра производство од Саудиска Арабија. Тамошните производители се решија на поголемо производство за да ја надоместат загубата што настана поради американските санкции против Иран поврзани со неговата нуклеарна програма.
XS
SM
MD
LG