Достапни линкови

logo-print

Шефот на казахстанската гранична полиција си поднесе оставка


од погребот на убиените

од погребот на убиените

Шефот на граничната полиција во Казахстан, генералнот Нурзан Мирзалиев си поднесе оставка по убиствата на 14 граничници и шумар на контролен пункт со кинеската граница. Во меѓувреме, казахстанската телевизија ја емитуваше снимката од обвинетиот Владислав Челах, кој наводно признал дека го извршил масакрот. Неговата мајка за Радио Слободна Европа изјави дека Челах не ги извршил убиствата.
XS
SM
MD
LG