Достапни линкови

logo-print

САД сакаат да соработуваат со Томислав Николиќ


Портпаролот на Стеј департментот Викторија Нуланд изјави дека американскиот државен секретар Хилари Клинтон веднаш по инаугурацијата на новиот претседател на Србија Томислав Николиќ му честитала заа неговиот избор на таа функција. Клинтон, како што прецизира Нуланд, му пренесла на Николиќ дека Соединетите држави сакаат да соработуваат со него и оти суштински се заинтересирани Србија да го продолжи патот кон европските интеграции и кон поотворена соработка со Косово.
XS
SM
MD
LG