Достапни линкови

logo-print

Турција страхува од ширење на сирискиот конфликт


 сириски бегалци

сириски бегалци

Турција страхува дека сирискиот конфликт може да ги премине нејзините граници, откако бројот на сириските бегалци во оваа земја достигна повеќе од 29.000 луѓе. Ова денеска го изјави турскиот заменик министер за надворешни работи Наџи Кору. Тој не сакаше да ги коментира обвиненијата на американскиот државен секретар Хилари Клинтон дека Москва му испраќа воени хеликоптери на сирискиот претседател Башар Асад, но истакна дека сирискиот конфликт е прашање кое ја засега турската безбедност.
XS
SM
MD
LG