Достапни линкови

logo-print

Асанж повторно бара да не биде екстрадиран во Шведска


Основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж побара од британскиот врховен суд повторно да го разгледа неговото барање да не биде екстрадиран во Шведска. Портпарол на судот потврди дека адвокатите на Асанж побарале повторно разгледување на случајот, што претставува многу невообичаен легален потег. Асанж се бори да ја избегне екстрадицијата во Шведска, каде се бара по обвиненија за силување. Судот претходно го одби барањето за стопирање на екстрадицијата.
XS
SM
MD
LG