Достапни линкови

Хејг: Не се планира воена интервенција во Сирија


Вилјам Хејг во Исламбад

Вилјам Хејг во Исламбад

Британскиот секретар за надворешни работи Вилјам Хејг изјави дека западните нации ќе бараат мирно решение за сиријскиот конфликт и дека не се размислува за странска воена интервенција во земјата, како што беше случај со Либија. Хејг ја спореди кризата во Сирија со конфликтот на Балканот во 90-тите години. Хејг ја осуди употребата на тешка артилерија од страна на сиријските сили против милитанти и цивили.
XS
SM
MD
LG