Достапни линкови

logo-print

Антивладини протести во Москва


Илјадници жители на Русија маршираат во Москва, барајки оставка од претседателот Владимир Путин и реформа на изборниот систем во земјата. Полицијата проценува дека околу 10.000 демонстранти учествуваат на протестот, додека организаторите велат дека 20,000 лица излегле на улиците на рускиот главен град. Неколкумина видни претставници на опозицијата веројатно нема да се појават на маршот поради тоа што полицијата ги повика на разговор по демонстрациите на 6 мај за време на кои настанаа немири.
XS
SM
MD
LG