Достапни линкови

logo-print

Бујар Нишани нов претседател на Албанија


Со гласовите на владејачкото мнозинство, албанскиот Парламент за нов претседател на Албанија го избра Бујар Нишани, 46 годишен актуелен министер за внатрешни работи. За него гласаа 73 пратеници, двајца беа против, а едно гласачко ливче беше неважечко.
Пратениците од опозициската Социјалистичка партија присуствуваа на седницата, но не гласаа.
XS
SM
MD
LG