Достапни линкови

logo-print

Братот на Карзаи ќе се кандидира за претседател на Авганистан


Актуелниот претседател Хамид Карзаи нема право на трет мандат

Актуелниот претседател Хамид Карзаи нема право на трет мандат

Повозрасниот брат на Хамид Карзаи Абдул наводно се подготвува за претседателска кандидатура на следните избори во Авганистан. Еден од тројцата браќа Махмуд Карзаи, во изјава за авганистанскиот сервис на Радио Слободна Европа, изјави дека Абдул ќе влезе во трката за шеф на државата во 2014 година. За сега не се знае дали актуелниот претседател Хамид Карзаи ќе ја подржи кандидатурата на неговиот брат. Сегашниот шеф на државата не може да се кандидира за трет мандат.
XS
SM
MD
LG