Достапни линкови

logo-print

Приведени пратеници на Меѓународниот суд на правдата во Либија


Властите во Либија наводно притвориле четворица пратеници на Меѓународниот суд на правдата поради тоа што се дел од тековна истрага за претпоставена закана на националната безбедност. На четворицата им е одреден 45 дневен притвор откако го посетија синот на Муамар Гадафи кој отслужува затворска казна. Извори од безбедносните сили во земјата велат дека пратениците на меѓународната организација биле приведени откако кај еден од членовите на делегацијата биле пронајдени документи кои се сметаат за сомнителни.
XS
SM
MD
LG